V Palupíně sázeli osmáci ze strmilovské ZŠ, javorová alej v České Olešné letos dokončena a Malý Jeníkov má nový národní strom

4/27/202316stromů31osob

V Palupíně sázeli osmáci ze strmilovské ZŠ, javorová alej v České Olešné letos dokončena a Malý Jeníkov má nový národní strom

V okolí Strmilova se ve čtvrtek ráno dne 27. 4. 2023 sázelo hned na třech místech.
Zahájení akce proběhlo krátce po osmé hodině v lokalitě u obce Česká Olešná, kde se loni začalo s výsadbou javorové aleje po jedné straně cesty vedoucí ke skládce bioodpadu a pokračující dále na Tůmův vrch. Sázet přišlo 16 zaměstnanců Města Strmilov. A jelikož jsme společně sázeli už počtvrté, nebylo třeba dlouhých výkladů. Stačila krátká rekapitulace a ukázka a vše se rozběhlo jako po drátkách. Město Strmilov vyniká důslednou přípravou, takže na nás čekaly předem vykopané jámy, navezená hlína s kompostem a nádrž plná vody. Byla dobrá nálada, bylo jídlo, pití i parádní počasí.
V deset hodin bylo možno přenechat dozor druhému koordinátorovi a přesunout se na druhou lokalitu, náves obce Palupín, kam krátce po desáté hodině dorazila pěšky i skupina osmáků z blízké základní školy ve Strmilově pod vedením paní učitelky. Prvotní rozpaky dětí se už během instruktážní ukázky rozptýlily, děti se rozdělily do skupin a společnými silami vysázely okolo palupínské kašny čtyři vzrostlé hlohy šarlatové. Hlohy zdobily náves i v minulosti, leč dnes už z nich zbyla jen suchá torza. Každý z osmáků přiložil svým způsobem ruku k dílu a za pomoci humoru šla práce dobře od ruky. Pracanty přijela povzbudit dokonce i paní ředitelka. Po dobře odvedené práci přišla odměna v podobě drobného občerstvení a školáci se vydali na cestu zpět do školních lavic.
Mezitím už se na první lokalitě narodila celá javorová alej, která bude za pár let poskytovat příjemný stín pocestným, domov ptactvu a jinému zvířectvu, větrolam okolním polím a krásný pohled všem projíždějícím po přilehlé silnici. Zaměstnanci Města Strmilov odjeli na oběd a hrstka zbývajících se přesunula na poslední místo, do nedaleké vesničky jménem Malý Jeníkov. Zde ještě letos stála mohutná vrba, dominanta maličké vsi. Pro své stáří, pokročilý rozklad a pro svou nebezpečnost byla ale nedávno skácena a na její místo byl v rámci naší akce dosazen národní strom, tedy lípa. Kéž i ona jednou doroste do rozměrů úctyhodného velikána.
Celá akce proběhla v naprostém pořádku, v klidu, dobré náladě a harmonii, za příjemného počasí a s pocitem, že jsme opět vykonali něco dobrého pro budoucnost místa, v němž žijeme, i pro budoucnost našich obyvatel.
To vše se ovšem mohlo uskutečnit jen s pomocí dárců, kteří věnovali na výsadbu finanční prostředky. Jmenovitě: Benevity, Inc. – INTL FCSTONE, Alena Chlebounová, Aleš Krejčí, Jana Hejnová, Pavel Farkas, Jan Procházka. Všem dárcům patří obrovský dík!

Hana Jarčevská

Vysázeno ve spolupráci:

Město Strmilov

Město Strmilov

Zobrazit galerii>
Zpět na seznam>