Obnova přivaděčů v Dobroslavicích

11/17/202238stromů26osob

Obnova přivaděčů v Dobroslavicích

Dnes se nám v součinnosti s místními akčními lidmi podařilo vysázet dohromady 38 stromů, které zde doplní či nahradí již přestárlé a vykácené třešně kolem dvou hlavních přivaděčů do obce. Prvních 10 (různé a postupně dozrávající odrůdy jabloní) přibyly směrem od Dobroslavic na Jilešovice. Na výsadbu dalších 28 stromů (směs třešní a jeřábů břeků) jsme se přesunuli na druhou stranu Dobroslavic směrem na Plesnou a Děhylov.
V první etapě směrem na Jilešovice se jsme do krajiny doplnili 10 jabloní. Původně jsme výsadbu naplánovali na 28.10., ale příroda tomu chtěla jinak. Lijáky a přívalový déšť smyl tolik hlíny z pole, že bylo nutné obnovit strouhu podél cesty a dopřipravit terén k následné výsadbě. Naštěstí se podařilo skloubit možnosti ŘSD, obce, dobrovolníků i koordinátorů ze Sázíme stromy a diáře nabídly společný průsečík právě na dnešní sváteční den.
Začali jsme v 9.00 a na první lokalitu jsme měli hodinu, protože v 10.00 už na nás čekala další dobrovolnická posila a dalších 28 stromů na druhém konci Dobroslavic. Dřevěné posezení uprostřed této druhé lokality vyloženě vybízelo k tomu udělat si zde občerstvovací základu s teplým čajem a domácí buchtou. A co si mohla pekařka přát víc, než že se snědlo vše do posledního drobečku :)
Poděkování zde patří nejen všem zúčastněným, že se i přes sychravé ráno rozhodli přiložit ruku k dílu a strávit část svátečního dne sázením stromů, ale také obci, místním nadšencům a jejich "mluvčí" Ireně Štastné a jejímu odhodlání opět pár kousků zeleně smysluplně do okolí Dobroslavic doplnit. Cesta k tomu byla strastiplná, několikrát se měnila, příp. odsouvala, ale výsledek, věřím, stojí za to.
V neposlední řadě bych chtěla velmi poděkovat dvěma dárcům, bez kterých by dnešní sázení vůbec proběhnout nemohlo. Za financování 12 stromů děkuji společnosti Pure Storage Czech Republic s.r.o. a za finanční dar na dalších 26 stromů děkujeme společnostem HENKEL ČR, spol. s.r.o. a ROSSMANN, spol. s.r.o., které finance zajistily díky 7. ročníku úspěšné kampaně Vraťte stromům korunu.

Lenka Dočkalová
Zobrazit galerii>
Zpět na seznam>