Domašov u Šternberka zdobí nová Alej ke třem lipkám

27. 10. 202260stromů20osob

Paní starostka obce Domašov u Šternberka, Ing. Michaela Procházková, měla na začátku jasnou představu. Podél polní cesty za obcí vysázet alej 120 ovocných stromů. Protože na začátku této aleje je obec a na konci tři lípy v poli, pojmenovali jsme ji Alej ke třem lipkám.
Prostředky pro výsadbu této aleje darovaly organizace dm drogerie markt s.r.o., CI2, o.p.s. a Pure Storage Czech Republic s.r.o., za což jim patří velký dík. V předvečer výsadby jsem na místo zavezl kůly a pletivo. V den výsadby jsme se sešli po osmé ranní. Krajinu zahalovala mlha. Chvíli jsme chystali materiál a se zahájením čekali na závoz stromků z Ovocné školky Litenčice. I přesto, že byl všední pracovní den, se nás sešlo přibližně dvacet. Místní obyvatelé a čtyři dobrovolnice z olomouckých dm drogerií za jednu z dárcovských firem. Za organizaci Sázíme stromy, z. ú., jsme výsadbu koordinovali ve třech lidech se Zdenkou Ambrožovou a mým tátou, Vladimírem.
Z Litenčic nám dovezli krásné jabloně odrůd rezista, rozela, ametyst, nabella, goldstar, rajka, matčino a dnes již méně pěstovanou jabloň odrůdy sudetská reneta, z čehož mám velkou radost. Provedli jsme ukázkovou výsadbu jednoho stromu a poté si rozdělili role, dali se do práce. Měli jsme předem vykopané jámy bagrem, což je dobře, ale byly natolik velké, že jejich zahazování a udusávání bralo dost sil i času. Přesto jsme měli šedesát stromů něco po poledni zasazených a mohli si dopřát pauzu u ohně a občerstvení, které přichystal p. místostarosta Jiří Opichal.
Zanedlouho přijely z Litenčic další stromy, z většiny krásné vysokokmenné třešně odrůd stella, regina a karešova. I počasí se změnilo, mlha ustoupila a slunce nám ukázalo okolní kopcovitou krajinu Nízkého Jeseníku. Práci nám velmi usnadnil také bagr, který na zavolání přijel a z poloviny zasypával velké jámy. Prostokořenné třešně jsme nejdříve založili do vykopané půdy u každé jámy a postupně zasadili a samozřejmě zalili. Mimo to jsme zasadili také několik višní odrůdy morellenfeuer a pár jabloní.
Končili jsme se setměním. Byl to náročný den, ale zvládli jsme nelehký úkol vysadit 120 stromů v přibližně 20 lidech. Pan Blažek, který se stará také o místní lesy, přislíbil výchovný řez v nové aleji, která lemuje začátek cyklostezky z Domašova dolů přes les na Hanou, do Bělkovic-Lašťan.

Jakub Sobotka
Zpět na seznam>