Obec Cholina začala obnovovat tradiční třešňová stromořadí

22. 10. 202251stromů30osob

V sobotu 22. října 2022 bylo nad obcí Cholina obnoveno přibližně půl kilometru třešňových stromořadí, kterými byla obec v minulosti obklopená. Na třešně se do Choliny jezdilo i z okolních vesnic. Samotné výsadbě předcházela začátkem roku schůzka se starostkou obce, Mgr. Kamilou Navrátilovou, prohlídka možných lokalit a následně jejich pečlivý výběr na základě studia územního plánu obce, reálného stavu místa i vyprávění místních a pamětníků z okolí.
V pátek, den před výsadbou, jsme se na obecním úřadě sešli s dvěma pány, zaměstnanci obce. Společně jsme vytyčili provazem se značkami po 9 metrech a značkovacím sprejem obě lokality. Na chatu Na Skalce jsem zavezl také pletivo a kůly a vypravil se pro stromky do Ovocné školky Litenčice. V Litenčicích jsem převzal 50 krásných vysokokmenných třešní odrůd Kordia a Karešova, v obou případech na podnoži třešně ptačí.
V den výsadby, v sobotu, jsme se sešli v devět hodin ráno jak s místními občany, jednotlivci i rodinami, staršími i mladšími, tak s obecními zaměstnanci i vedením obce. Přijelo i plné auto lidí ze sponzorské firmy Targetovo s.r.o., kteří se na Hanou vydali až ze Slovenska. S nadšením se zúčastnili celé výsadby a slíbili, že se na stromořadí za pět let přijedou podívat. Dalšími sponzorskými firmami byly Brazzale Moravia a. s., Zero Waste Solutions s.r.o. (REkrabička a REkelímek), British American Tobacco, s.r.o., Unicooltech s.r.o,, Puun, Mouka Tišnov, s.r.o. a Nadace Tipsport, za což jim velmi děkujeme.
Počasí bylo pro kořeny stromů příznivé, pro práci méně příznivé, ale nic hrozného. Bylo pod mrakem, občas mírně pršelo, nefoukalo. Nejdříve jsme se zahřáli kopáním výsadbových jam. Na nejvýše položené bylo nutné použít krumpáč kvůli kamenitému podloží. Nicméně třešeň je strom zdatný a se skalnatým podložím si poradí. Práce se mírně pozdržely čekáním na králičí pletivo. To se narychlo kupovalo z důvodu dlouhodobého výskytu hryzců v okolí. Místní se na základě zkušeností rozhodli vyložit výsadbové jámy králičím pletivem, které se za pár let rozloží a kořeny stromů ochrání především v prvních letech před nájezdy hryzců, kteří by byli rizikem pro celé stromořadí.
Následně jsme zatloukali kůly, uvazovali stromky bavlněnou páskou lodní smyčkou a instalovali ochranu proti okusu, svařované pletivo. Z důvodu suché půdy stromky nejdříve zalívali obecní zaměstnanci z multikáry, později se zálivkou vydatně pomohli místní hasiči, kteří přijeli s cisternou. Díky vodě zůstanou kořeny vlhké a půda sesedne, případné vzduchové kapsy zmizí. Po výsadbě jsme se občerstvili u ohně, popovídali si a vydali se každý svou cestou.
V prvních letech bude pro přežití a růst stromků rozhodující péče, mulčování kůrou či štěpkou pro zadržení vláhy na slunném jižním svahu, výchovný řez a především dostatečná zálivka. Za pár let se můžeme opět těšit na Cholinu obklopenou stromořadími nejen třešní.

Jakub Sobotka
Zpět na seznam>