V Třebestovicích u koňských pastvin přibyla ovocná alej

23. 11. 202340stromů8osob

V Třebestovicích u koňských pastvin přibyla ovocná alej

Ve čtvrtek ráno se sešla v Třebestovicích u polní cesty podél koňských pastvin zajímavá skupinka lidí. Starostka s kolegy z obce, místní parta Fit seniorek ze Sokola, koordinátoři ze Sázíme stromy a student VŠE z Frankfurtu.
Po uvítání a instruktáži výsadby stromů jsme se pustili do již nachystané výsadby stromů. A to hlavně díky skvělému týmu z obce, který nachystal kůly ke každé předvrtané jámě, předzarazil první kůly a stihl již dojet pro prvních 1.000 litrů vody na zálivku. Díky takové přípravě jsme se mohli pustit do výsadby a ani nám nevadilo až mrazivé počasí, které umocňoval silný vítr.
Po prvních stromkách a ověření, že všichni pochopili všechny informace správně, nás přišly povzbudit děti z místní mateřské školky. Pro děti si Kuba - koordinátor ze Sázíme stromy, připravil krásné hry, díky kterým děti pochopily, co za stromy sázíme, že kořeny patří do země, co budou stromy plodit a jak se obec bude o stromky starat.
Děti pak pomohly Kubovi zasadit stromek a vydaly se zpět do školky.
A ostatní mezitím sázeli a sázeli. Díky tomu, že mužské osazenstvo se chopilo zatloukání kůlů, předkopávání jam a stříhání pletiva, dámy mohly sázet jeden stromek za druhým, jak na běžícím pásu.
Když jsme dorazili na konec aleje, čekala na nás již paní starostka s čerstvou várkou horkého svařáku a obloženými bagetami. I upečený koláč byl.
Všichni jsme se posilnili, kdo musel jít za dalšími povinnostmi, odešel. A ostatní se vrátili na začátek výsadby, kde nám zbývalo vysadit 11 stromů. Díky tomu, jak jsme byli sehraní, to bylo za chvilku hotové. A velkou pomocí bylo, že Jan-Michelovi dorazili další dva spolužáci z VŠE. A tak anglicky hovořící trio také sázelo stromky a jejich nadšení nakazilo i nás, již notně vyfoukané dobrovolníky.

Výsadba tak nadchla majitelku místních pastvin, že nám dodala ještě jeden javor a 4 habry, které jsme vysadili na druhou stranu polní cesty do jedné z mezer v místní zeleni.
Před druhou hodinou bylo již vše vysazeno a rozprchli jsme se pořádně se zahřát do teplých domovů.

Velké poděkování všem dobrovolníkům, aktivním a pracovitým seniorkám z Třebestovic, nadšené starostce s její partou z úřadu a i studentům, kteří dorazili z Prahy a pomohli v tomto větrném dni stromky zasadit.

Celá výsadba proběhla díky finanční podpoře Nadace Tipsport v rámci grantové výzvy Sázíme tradiční odrůdy ovocných stromů, děkujeme!

Tomáš Vodička

Vysázeno ve spolupráci:

Třebestovice

Třebestovice

Nadace Tipsport

Nadace Tipsport

Zobrazit galerii>
Zpět na seznam>