Nové ovocné stromořadí ve Štěpánkovicích

17. 11. 202350stromů21osob

Pršelo a blejskalo se sedm neděl... tak asi tak vypadal příjezd po polní cestě, resp. spíš po vedlejší louce, protože po cestě by se vážně žádné auto nedostalo. Dokonce i stromy jsme si nechali složit pár set metrů od místa sázení a dovezli je pak obecní čtyřkolkou...
Dnešní sváteční ráno lehce poprchalo, foukalo a předpověď žádné moc zlepšení neslibovala. Typické počasí, kdy místo pár desítek lidí dorazí pár jednotek nejotrlejších.
S lehkou obavou, kdo těch 50 stromů ve Štěpánkovicích vysadí, jsme ráno doladili vytýčení, připravili stromy i nářadí. A Štěpánkovičtí opět nezklamali. Dobrovolníků dorazilo 21, spoustu fortelných chlapů a pár odvážných žen do nepohody. Příkladem šli současný pan starosta, bývalý pan starosta, pan místostarosta i další zastupitelé... Kéž by to tak fungovalo všude :)
Krom toho, že bude u Štěpánkovic opět o jednu ovocnou alej více, využila obec tuto příležitost k tomu, aby narovnala své katastrální hranice a geodetické zaměření a mapy se přenesly také do reality. Proto jsme dnes sázeli zdánlivě hluboko do pole. Obec do budoucna nechá posunout i cestu tak, aby odpovídala katastrální mapě. Příjemné v tom všem mrholení a fučení bylo, že rýče šly do poorané půdy jako do másla a hlíny na výsadbu i zálivkové mísy bylo víc než dost všude, kam oko pohlédlo. Několik trpělivých vytrvalců si do konce sázení osvojilo lodní uzel a troufám si říct, že všichni odcházeli s pocitem dobře vykonané práce.
Obci, a zejména Martinovi Peterkovi, děkuji za parťáckou spolupráci i zázemí pro dobrovolníky v podobě poctivě přikotveného stanu, horkého čaje i s vylepšovákem pro neřidiče a sušenkového dopingu.
Velké díky patří rozhodně také dvěma sponzorům, díky kterým jsme dnes mohli toto nové stromořadí do krajiny vysadit. Společnost HENKEL ČR, spol. s.r.o. a ROSSMANN, spol. s.r.o. poskytly finance na 30 stromů díky 8. ročníku úspěšné kampaně Vraťte stromům korunu. Druhým štědrým dárcem, který dofinancoval dalších 20 stromů, je společnost Colgate-Palmolive Česká republika. Velmi děkujeme a za pár let zveme na ochutnávku úrody :)

Lenka Dočkalová
Zpět na seznam>