Obec Slavětín dává výsadbám zelenou

13.11.2021

Obec Slavětín dává výsadbám zelenou

Slavětín je malou obcí v Zábřežské vrchovině s přibližně dvěma stovkami obyvatel. Specifikem obce byla donedávna závislost místních obyvatel na vodě ze studní. Ty ale začaly za suchých let vysychat. Obec nechala vybudovat obecní vrt, který dnes zásobí místní dostatkem vody. Místní si vody váží.

Mají vztah také k zeleni. Té v obci v posledních desetiletích dramaticky ubývalo. Stavení obklopená vzrostlými stromy a spousty keřů podél cest připomínaly již jen staré fotografie. Několik let zpět nebyla v obci téměř žádná zeleň. Místní fabrika na polystyren tak byla viditelná ze všech stran.

Současný starosta, p. Žerníček, se rozhodl obci vrátit jak vodu, tak zeleň. V minulých letech vysadili v intravilánu obce spousty vzrostlých stromů. Letos se je rozhodl doplnit o malý krajinotvorný sad a keře. Sad byl vysazen díky organizaci Sázíme stromy a finančnímu daru firmy Henkel. Výsadbu keřů organizoval spolek Wangari a financoval Olomoucký kraj.

Listopadového sobotního rána jsme se sešli u obecního úřadu. Účast byla hojná nad očekávání. Vzhledem k opětovnému šíření onemocnění koronavirem jsme se rozdělili do menších skupin. Jedna vyrazila sázet keře do místní mateřské školy, další k silnici směr Bouzov, potom k vodárně. Skupina sázející stromy se sešla přímo na místě. Vzhledem k místní kamenité půdě byl připraven i bagr, který se ukázal jako skvělý pomocník pro zatloukání kůlů. Další nadstandardní vychytávkou byly hromady kompostu, které se zdejší lidé rozhodli ke stromům přidat, abychom je nezasypali jen kamením.

Sázeli jsme jabloně odrůdy červené tvrdé. Jde o velmi starou odrůdu neznámého původu, která se zřídka vyskytuje ve starých sadech. Plody jsou menší a nejsou nejlepší chuti, ale jejich předností je mrazuvzdornost, vydrží do května. V ovocné školce Litenčice jablko červené tvrdí opět naroubovali a vysílají jej na výsadby. Další vysazovanou odrůdou bylo oblíbené jablko matčino. Poprvé bylo popsáno pravděpodobně roku 1848 v Massachusetts. Pyšní se výbornou vůní a chutí. Ve Slavětíně jej znají, několik starých stromů ve zdejších zahradách ještě roste. Ze slivoní jsme sázeli odrůdu Stanley. Vyšlechtěná na začátku 20. století, chutná, odolná k šarce, vhodná pro rozličné využití.

Dvacet stromů jsme vysadili s vysokým nasazením místních, kteří se o stromy budou v dalších letech starat a také se z nich těšit. Za zmínku stojí nejstarší účastník, 86 letý pán, kterému pod rukama prošly opravdu všechny stromy. Potom bych zmínil obecní zaměstnankyni, zodpovědnou pracovitou paní, která se bude o stromy starat. Dík ale patří opravdu všem, kteří přišli a snažili se pro věc udělat, co bylo v našich silách.

Po výsadbě sadu jsme se přesunuli pomoci ostatním s výsadbou keřů u vodárny a akci jsme zakončili posezením a občerstvením na obecním úřadě.

Jakub Sobotka

Vysázeno ve spolupráci:

HENKEL ČR, spol. s r.o. Slavětín (okres Olomouc) Wangari ROSSMANN, spol.s r.o.
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
20 stromů 15 osob
Zpět na seznam >