Last minute v Brodě u Stříbra

18.11.2022

Last minute v Brodě u Stříbra

Brod u Stříbra je malebná obec spadající do katastru města Kladruby u Stříbra. Když jsem tam jela prvně obhlédnout lokalitu, učarovala mi okolní krajina a lesy. Kdo máte rádi přírodní scenérie a la šumavská romantika, určitě Brod navštivte!

Obcí vede cyklostezka a právě podél ní, jsme se rozhodli vysázet mix ovocných stromů. Nad silnicí vedoucí z obce ven jsme našli druhou vhodnou lokalitu, kam jsme se rozhodli vysadit jeřáby břeky a muky. Měli jsme tedy 2 lokality vzdálené od sebe coby kamenem dohodil a celkem 44 stromů a 16 keřů.
Podařilo se mi sehnat krásné ovocné stromy na bujných podnožích a jak jinak než původní staré odrůdy. Z jabloní to byly odrůdy Chodské, Grávštýnské a Kamýcké, z hrušní Solanka a Charneuská, třešeň Kaštánka a Karešova a slivoně Stanley, Oulinská a Čačanská rodná.

Celá výsadba byla plánovaná jako komunitní a stanovili jsme si termín sobotu 19.11. Jak to tak ovšem bývá, člověk míní a život mění. V pondělí jsem tedy s vráskou na čele sledovala předpověď počasí, která zprvu hlásila na sobotu déšť, avšak s blížícím se termínem se měnila na sníh a později na mráz. A tak mi bylo jasné, že při -4 stupních přes celý den stromky sázet nemůžeme a nezbývalo než sobotní termín zrušit a najít nový. Dohodli jsme se, že čím dříve, tím lépe a tak navzdory deštivé předpovědi jsme sázeli v pátek. A asi díky všem těmto okolnostem jsme se sešli ráno v den výsadby ve skromném počtu.

Hrstka odvážných včetně několika členů zastupitelstva města a 2 dětí se pustilo s vervou do sázení. Všichni byli šikovní a odhodlaní a díky tomu a podpoře techniky jsme měli asi za hodinku zasazené všechny prostokořenné stromky a keře a mohli jsme se přesunout na druhou lokalitu, kde nás čekalo 18 jeřábů ke dvěma kůlům. I přes nepřízeň počasí a vytrvalému dešti místní nepolevili a pokračovali po krátké ukázce ke dvěma kůlům ve stejném tempu dál. Šlo to jako po másle a tak v půl druhé byly zasazené i jeřáby podél silnice. :-)

No a tak tu teď večer sedím, píšu reportáž o dnešním dni a za oknem se na parapetu pomalu tvoří sněhová pokrývka. Jsem ráda, že jsou již stromky zasazené, bylo to opravdu na poslední chvíli.
Chtěla bych touto formou ještě jednou poděkovat všem místním dobrovolníkům, kteří projevili houževnatost, vytrvalost a parádní pracovní nasazení. Díky Vám je Brod krásnější o 2 ovocná stromořadí. Velké díky patří i společnosti CI2, která celou výsadbu zafinancovala. Děkujeme.

Michaela Krejčová

Planted in cooperation with:

Kladruby CI2, o. p. s.
View the gallery >
Share it on Facebook >
44 stromů 16 keřů 12 osob
Back to the list >