Obce Chleny, Přestavlky a Borovnice pokračují v obnově starých stromořadí

12.11.2022

Obce Chleny, Přestavlky a Borovnice pokračují v obnově starých stromořadí

O víkendu po svatém Martinovi roku 2022 proběhla třetí etapa obnov historických ovocných stromořadí mezi obcemi mikroregionu Brodec, mezi Chleny, Přestavlky, Rájcem a Borovnicí. Východně od těchto obcí teče pod hradem Potštejn Divoká Orlice, západně rovinatějším terénem klidná Tichá Orlice.
V pátek 11. 11. se ve Chlenech mihla dodávka Ovocné školky Litenčice. Měla namířeno do sousední Borovnice se závozem 155 ovocných stromků. S paní Ing. Zahradníkovou Ph.D. z ovocné školky spolupracujeme již roky a výběr odrůd vhodných do volné krajiny je její prací. Jednalo se o vzrostlé vysokokmeny slivoně Haganta, třešně Burlat, Kordia a Halka, dále o jabloně Panenské české, Rezista, Reluga, Gloster a hrušně Blanka, Solanka a Grosdemange čili Čistecké banánové.
Ještě v pátek odpoledne jsme vyrazili skrze hustou mlhu s vozíkem plným pletiva, pár akátovými kůly a dvěma lipami. V sobotu ráno jsme se sešli v 8 hodin na cestě mezi Přestavlky a Chleny. Nebylo nás mnoho, druhá skupinka lidí ze Chlen si vzala materiál a s koordinátorkou Jankou šla pracovat na druhý konec cesty, do Chlen. S koordinátorem Tomášem jsme zůstali v Přestavlcích a dali se do práce. S většinou lidí jsme nesázeli poprvé, práce odsýpala. Díry byly vykopané, traktor rozvážel stromy, kůly i cisternu s vodou.
Před polednem jsme se občerstvili domácím gulášem paní starostky Rojkové v místním hasičském klubu Bumbálka. Poté jsme jeli zasadit jak s paní Rojkovou z Borovnice, tak s panem Plockem ze Chlen, se starosty obcí, dvě hraniční lípy na hranici katastrů, na výhlídku u altánu při cestě z Borovnice do Chlen.
Odpolecne jsme pokračovali výsadou podél cyklostezky z Borovnice na Rájec. Těsně před setměním jsme měli hotovo. Večer jsme strávili s koordinátorem Tomášem a místními v borovnickém hasičském klubu Bumbálka. Přespali jsme u Rojkových a v neděli po vydatné snídani jsme se vydali do terénu. Dodělávali jsme závlahové mísy, upevňovali pletiva, případně dohazovali zeminu. Také jsme zapisovali odrůdy a doplňovali fotodokumentaci. Končili jsme v pozdních odpoledních hodinách. O stromky ve Chlenech se pěkně stará Markéta Kameníková. Snad se stromkům bude v kraji mezi Orlicemi dařit. Za financování výsadby mnohokrát děkujeme společnosti CI2, o. p. s.

Jakub Sobotka

Planted in cooperation with:

Chleny Borovnice (okres Rychnov nad Kněžnou) Ovocná školka Litenčice CI2, o. p. s.
View the gallery >
Share it on Facebook >
69 stromů 20 osob
Back to the list >