V Horoměřicích je znovu založený sad!

13.04.2022

V Horoměřicích je znovu založený sad!

Horoměřice je obec na severu Prahy, která bývala ještě před sametovou revolucí jednou z významných ovocnářských pěstitelských oblastí pro celou Prahu - pěstovaly se zde od broskví, přes švestky, třešně, jablka až po maliny, rybízy a angrešty. Za posledních 30 let byly všechny sady postupně zrušeny, pole jsou oseta řepkou nebo obilím a v okolí se rychle rozšiřuje nová výstavba. Obec Horoměřice se rozhodla část pole ve svém vlastnictví proto proměnit znovu v zelenou oázu s připomínkou úrodnosti a historie místa a zároveň svým občanům nabídnout prostor pro sportovní a společenské vyžití v přírodě v místě bydliště.
O část tohoto bohulibého projektu se finančně i pracovně postarala firma Hewlett Packard Enterprise, se kterými jsme si naplánovali výsadbu 45 stromů na jednu dubnovou středu. Počasí nám přálo, neboť jaro bylo chladnější a stromy naštěstí nebyli ještě nijak přespříliš napučené a zároveň jsem si všichni sázející kromě dobrého pocitu a unaveného těla odnesli i pěknou jarní dávku vitamínu D.
Sázení bylo opravdu náročné, poměr 20 sázejících ku 45 stromům ke 3 kůlům není ideální a vyžaduje velkou míru odhodlání, kterou v HPE rozhodně měli! :)
Co nás brzdilo, byla na troud suchá hlína, do které se sázelo opravdu špatně, spoustu času jsem se věnovali rozbíjení hroud tvrdých jako kámen a poslední pomocník odjížděl dokonce až v 6 hodin večer, dlouho nám totiž po výsadbě a zálivce trvalo projít všechny stromy a ušlapat jim znovu jámy a doplnit výrazně slehnutou zeminu povolenou zálivkou. Další zdržení se dostavilo chvíli po začátku výsadby, kdy jsme si po pár zasazených stromech uvědomili, že latinsky prunus není pyrus a tak byli některé třešně nakonec vysazené dvakrát :). Ani tímto omylem nebyla pracovní morálka ale nijak otřesena :).
Naštěstí jsme se sešli v silném týmu odhodlaných, jámy byly předkopané a zálivka proběhla vzápětí po výsadbě. Moc děkuji panu místostarostovi Aleši Sedláčkovi za perfektní spolupráci a pomoc v průběhu příprav, výsadby i po výsadbě během domlouvání následné péče. Děkuji také moc za bezvadnou spolupráci s agenturou Eventuality, se kterou jsme výsadbu naplánovali a připravili.

Jana Donátová

Planted in cooperation with:

HEWLETT-PACKARD s.r.o. Eventuality s.r.o. Horoměřice
View the gallery >
Share it on Facebook >
45 stromů 20 osob
Back to the list >