V Poříčanech je další polní cesta lemována stromořadím

15.04.2023

V Poříčanech je další polní cesta lemována stromořadím

V sobotu 15. 4. se tým lidí z Etnetery vydal na výlet do Poříčan. Na místo, kde loni společně vysadili přes sto ovocných stromů. Nevyjeli sem jen tak. Když dorazili na místo loňské výsadby, nedalo jim to a rozhodli se, že do promáčené půdy zasadí dalších 45 stromů.
A protože pro ně není nic výzvou, tentokrát to bylo 40 lip a javorů - každý z nich ke třem kůlům a 5 hrušní.

Sázíme stromy, jejichž tým tyto výsadby organizuje, si pozvalo natáčecí štáb pro natočení promo videa. Tím bylo o zábavu postaráno: natáčelo se bruslení na blátě, skákání do louží, přenášení nářadí, vyhlížení do krajiny a vtipné hlášky organizátorů i účastníků.
Až se málem zapomnělo na vlastní výsadbu.
Naštěstí se hlavní organizátoři akce - Janka a Tomáš - včas ozvali a pustili se do instruktáže, jak sázet strom ke 3 kůlům. A i když je lehce zdržovali kameramani, podařilo se po jedenácté hodině začít s výsadbou...
A že to byla jízda. Díky dešti, který intenzivně zkrápěl místní půdu od čtvrtečního večera do sobotního rána, bylo občas dobrodružství dojít jen od jednoho stromu k druhému. Ale všichni se s tím statečně poprali. Nikoho v odhodlání nezviklalo, že do bahna zapadlo nejen osobní auto, ale i nákladní, které sem dovezlo stromky. Se zatíženou nápravou zvládlo celou cestu až k poslední nachystané jámě. Po složení stromků a odlehčení nápravy ale definitivně zapadlo do bahna. Záchrana přišla od starostky sousedních Hořan, která operativně zajistila traktor, který dovezl zbývající materiál a následně pomohl s vytažením nákladního auta.
Toto dobrodružství se ale dobrovolníků netýkalo. Ti se pilně věnovali výsadbě. Hloubili jámy, zatloukali kůly, stromy s balem přesouvali bahnem do jam, přitloukali příčky, vázali pásky a z okolního bahna plácali pořádné zálivkové mísy.

Po jedné hodině odpolední se dobrovolníci vydali na guláš, zatímco koordinátoři ze Sázíme stromy využili sluníčka, které vykouklo ze zamračené oblohy a fotili rozesmáté fotky na nový web. Po svačině a focení se všichni společně, nadšení sazeči z Etnetery a koordinátoři ze Sázíme stromy, pustili do výsadby. Díky tomu se podařilo všechny hrušky i zbývající listnáče dostat do země.

Televizní štáb ještě potýral vybrané dobrovolníky u posledního stromu s rozhovorem na kameru a mohli jsme se vydat na společné opékání buřtů. Ačkoli už byl takřka večer, nikomu se nechtělo domů a dlouho se debatovalo u ohně.
Před šestou večer, při sklízení věcí, se obloha zatáhla a drobný deštík nám ukončil skvělý den, který jsme společně věnovali návratu zeleně do Polabské zemědělské krajiny. Ač unavení, tak spokojení s odvedeným dílem jsme odjížděli všichni domů.

Velké poděkování patří nejen týmu Etnetery, ale i firmám Pure storage a Quick Servis Logistic, které tuto výsadbu sponzorovaly.
Díky všem!

Tomáš Vodička

Vysázeno ve spolupráci:

Poříčany Etnetera a.s Pure Storage Czech Republic s.r.o. Quick Service Logistics Czech Republic s.r.o.
Zobrazit fotogalerii >
Sdílet na Facebooku >
45 stromů 25 osob
Zpět na seznam >