Sázení u Semic na dvakrát

04.12.2022

Sázení u Semic na dvakrát

Výsadba ovocných stromů u Semic, na kraji Píseckých hor, se po dvou letech od prvotního návrhu konečně měla dočkat své realizace. První datum výsadby, který byl plánován již v září, nevyšel, přišla do toho jiná akce domluvených dobrovolníků. A tak se termín posunul a dobrovolníci se sháněli nanovo. Stromy připravené, stejně tak vše potřebné na výsadbu a ejhle, předpověď počasí slibující první sníh se vyplnila, a tak ranní husté sněžení s pokrývkou sněhu, co do rána napadla, nás donutila sázení odložit znovu. A tak zde byla snaha to zkusit do třetice. Nyní s rozložením na dvě akce a dvě party dobrovolníků, i vzhledem k lokalitám, které vyžadovaly přesuny. Přišla neděle 4.12. a započala dovýsadba třešní mezi vesnicemi Semice a Nový Dvůr. A protože tato cesta spojuje nejen vesnice, oslovili se i místní obyvatelé obou vesnic, ku společné výsadbě. Tentokrát to vyšlo. Z obou vesnic se sešlo sazečů tak akorát, včetně dětí, které měly asi největší radost ze společného honění se po lese, šťourání se v zemi a vzájemného pošťuchování. Pro nás, dospělé, byla výsadba také příjemná, však začala velice netypicky. Svařáčkem a čajem s buchtou již na začátku, pěkně zlehka po nedělním obědě. Po ukázce výsadby, zejména upozornění na nové využívání lodního uzle jako úvazu, šlo vše ráz na ráz, však ze strany sazečů z Nových Dvorů šlo zejména o zkušené mazáky. Skupinky se vydaly k vytyčeným kolíkům při kraji cesty a Píseckých hor, kam bylo třeba vybrané třešně v kontajnerovém balu vysadit. Výsadba se nesla v příjemné atmosféře, vzájemné pomoci s nechybějící výměnou aktuálních novinek z obou vesnic a završila se ohýnkem s buřty, domluvami na "mezi vesnickou" spolupráci a již mrazivě se zvedajícím větrem, jakožto předzvěstí brzké zimy.
Druhá část výsadby, naplánovaná na pátek 9.12. byla plna očekávání, vzhledem k počasí. Další sněhová nadílka zahalila krajinu slabou vrstvou sněhu o pár dní později a udržela se do pátku. S 2. ročníkem píseckého gymnázia a jejich paní učitelkou, jsme byli domluveni, že se sázet bude i se sněhem, pokud půda nebude zmrzlá. Studenti dostali instrukce jak se vhodně obléci, a ranním autobusem MHD přijeli do Semic. Společně jsme vyrazili pěšky na místo výsadby, a to Pod Havírky, z jedné i druhé strany pastviny. Po té, co jsme si ukázali jak strom správně zasadit, se studenti rozdělili do skupinek a začali hloubit jámy. Sníh na jednu stranu, drny na druhou a hlína na další hromádku. Po té zatlouci kůl. To byla práce vskutku nelehká, buchar na kůly byl těžký, a tak si skupinky vzájemně pomáhaly, zejména co se týče půjčování siláků, včetně pana učitele tělocviku. Až po zatlučení kůlů byly z ochranného balu vyndány prostokořenné švestky a pečlivě zasazeny. Následoval úvaz lodním uzlem, připevnění pletiva proti okusu a závlahová mísa a také občerstvení teplým čajem a posilnění buchtou. Pak se posbíralo nářadí a přesunuli jsme se přes les na druhou část výsadby, kde jsme sázeli zejména balové hrušně. Přestože zde byla půda uhutněná a jámy se hůře kopaly, práce šla od ruky a počasí, které ještě nad ránem bylo prvně, lehce mrazivé, příjemně překvapilo. Stejně tak studenti, kteří si nestěžovali ani na počasí, ani na chůzi či těžší úseky výsadby. Vesele švitořili po celou dobu výsadby a ani nevadilo, že nezbyl čas na ohýnek. Všech 14 stromů se stihlo zasadit včas a žáci pak spokojeně odcházeli na autobus MHD, který je odvezl zpět do města.
Tímto děkujeme firmě Boehringer Ingelheim, s.r.o., která výsadbu finančně zaštítila, a všem, kteří s na výsadbě podíleli.

Veronika Paluková

Vysázeno ve spolupráci:

Boehringer Ingelheim, spol. s r. o. Písek
Zobrazit fotogalerii >
Sdílet na Facebooku >
30 stromů 35 osob
Zpět na seznam >