Poslední sázení na Točné s dobrovolníky a se sněhem

05.12.2021

Poslední sázení na Točné s dobrovolníky a se sněhem

V neděli na druhý advent jsme se sešli s pěti statečnými nadšenci, kteří i přes zimní počasí dorazili s úsměvem pomoci dokončit letošní výsadbu ovocných stromů na poli nad Točnou. Nutno podotknout, že počasí nám přálo. V sobotu v Praze napadla tak bohatá sněhová nadílka, že ve všech pražských parcích, ve kterých jsou kopce, se zběsile sáňkovalo. Výsadba naplánovaná na další den se proto chvíli zdála zcestná. Nicméně, jak to v Praze bývá, obleva přišla brzy a už večer byl sníh téměř pryč. Nedělní výsadbu jsme proto nezatratili, na pocukrovaném poli se ráno v 10 hodin sešli a do sázení se pustili.

Sešla se prima parta bodrých mužů - Pepa, Michal Dan, Jakub a Petr, a sázení šlo hezky od ruky. Vzhledem k malému počtu a velkému nasazení všech dobrovolníků se sluší všechny vyjmenovat a velmi poděkovat za pomoc! Petr z Farmy Točná bude společně s Jakubem ze Zygónu na polích v budoucnu hospodařit a o stromy se bude starat a pečovat. Sázení bylo i přes teplotu lehce nad nulou a neskutečně lepivé bahno na botách velmi pohodové. K zahřátí a k občerstvení nám posloužil alespoň zázvorový čaj a mrkvová bábovka. Sázeli jsme a sázeli, až se najednou Dan zeptal, kolik je vlastně hodin. Když jsme mu oznámili, že je půl třetí, zvolal: "Vždyť já musím běžet za Mikulášem a ještě mu po cestě koupit kořalku!". Věřím, že všichni svého Mikuláše ještě ten den stihli, neboť jsme po vysazených 25 stromech (Farmě Točné jsme pomohli vysadit více stromů nad rámec smluveného) zaveleli kolem třetí k odchodu.

A závěrem ještě pár řádek k rozsáhlé výsadbě na Točné. Jak už jste si mohli přečíst v našich předchozích reportážích, letošní podzim jsme ve velkém sázeli na pozemcích nad Točnou na Praze 12, vedle vrchu zvaného Čihadlo, který je se svými 385 metry nad mořem nejvyšším bodem Prahy 12 a druhým nejvyšším kopcem v Praze. Městská část Praha 12 si dala za cíl změnit způsob hospodaření na svých pozemcích a zaměřila se na koncept agrolesnictví a šetrné zemědělství. Snaží se hospodařit bez chemie a vysazuje řady stromy a keřů v podobě nových remízků, alejí a ovocných sadů. Právě pole nad Točnou propachtovala místním nadšencům Farmě Točná a spolku Zygón, kteří za spolupráce se Sázíme stromy letos na podzim vysadili přes 150 ovocných stromů. Výsadba se neobešla bez velkých finančních příspěvků. 30 stromů bylo sponzorováno společností Henkel ČR spol. s.r.o. divizí Beauty Care a ROSSMANN spol. s.r.o. Na dalších 111 stromů pak přispěla společnost Rohlík (VELKÁ PECKA s.r.o.) prostřednictví projektu CI2 na offsetování CO2. Díky těmto firmám, dobrovolníkům z řad sponzorských firem, ale i místních občanů či vzdálenějších dobrovolníků, na polích "vyrostly" rozsáhlé ovocné sady, které brzy doplní stovky keřů a v budoucnu i zeleninové záhony. Jsme přesvědčeni, že takto velký projekt rozhodně změní tamější biodiverzitu a napomůže bojovat proti erozi, na kterou oblast významně trpěla. Plody ovocných stromů a keřů budou k dispozici jak lidem, tak místní fauně a celkově dojde ke změně tamějšího krajinného rázu.

Děkujeme všem, kteří se na výsadbě jakkoliv podíleli, a to i z našich vlastních řad, zejména koordinátorkám Marcele, Radce, Janě a Marii a teamleaderce Pavle, a sázení zdar v příštím roce!

Daniela Příborská

Vysázeno ve spolupráci:

Praha 12 Farma Točná Zygón, z.ú. VELKÁ PECKA s.r.o. (Rohlík) CI2, o. p. s.
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
15 stromů 5 osob
Zpět na seznam >