Nové Strašecí bude sklízet ovoce

27.11.2021

Nové Strašecí bude sklízet ovoce

Na svahu ke Strašeckému potoku s nově obnovenými tůňkami město v minulých letech vysadilo jabloňový, švestkový, hruškový a třešnový sad. Na stejné stráni se od poslední listopadové soboty nachází také výsadba s netradičními jedlými stromy a sice se směsí ořešáků černých, kaštanovníků setých, jeřábů oskeruší, sladkých velkoplodých jeřábů, moruší bílých a kdoulí obecných.
Stromy před výsadbou již pár týdnů v Praze čekali na zasazení, Nové Strašecí čekalo na potvrzení výsadby a na zelenou začít zvát své občany a my jsme napjatě až do chvíle srazu čekali, jestli vůbec někdo z místních přijde sázet... Naštestí jsme se všichni dočkali: stromy jsou v zemi, výsadba je za námi a lidí se sešlo mnoho :).
Celá tato výsadba od jejího plánování, přes financování po realizaci byla napínavá. Plánování začalo totiž téměř před 2 lety a kvůli covidu a dalším zdržením se protahovalo. Mezitím letos na podzim v Praze probíhal Signal festival. Poučná, nápaditá a zábavná instalace Živý les Kateřiny Blahutové a Prusalabu měla charakter sbírky, diváci mohli vnést do mrtvého lesa svým přispěním život. Bylo nám ctí být partnerem této instalace a mít důvěru vloženou stovkami donorů z řad návštěvníků. Výtěžek z instalace, který naprosto předčil očekávání, se nakonec použil právě v Novém Strašecí.
Jednalo se o jednu z posledních výsadeb letošní sezóny, domlouvanou na poslední chvíli a proto i shánění dobrovolníků s přihlédnutím k předpovědi počasí se neobešlo bez mírných obav. Ty rozehnaly tři generace nadšených sazečů, kterým práce odsýpala a po svahu jsme se sunuli výš a výš. Poslední jáma byl trochu oříšek, obsahovala totiž skálu a nic než skálu. Dovozili jsme kolečkem hlínu, zasadili strom a už brzy odpoledne jsme se kochali výhledem na dokončenou práci.
Děkuji Signal Festivalu, PrusaLabu, Kateřině Blahutové a všem drobným přispěvovatelům a firmě Exxon Mobile Business Support Center Czechia s.r.o. za financování výsadby a děkuji také moc Novému Strašecí a jeho obyvatelům a všem dobrovolníkům za krásný den!

Jana Donátová

Vysázeno ve spolupráci:

Nové Strašecí Signal festival ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o.
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
42 stromů 22 osob
Zpět na seznam >