Nová alej u polní cesty v Nedachlebicích

04.12.2020

Nová alej u polní cesty v Nedachlebicích

Přesně deset dní před touto výsadbou jsem si myslela, že jsem právě ukončila sezónu. A že to byla sezóna! Šest výsadeb místo plánovaných dvou. K tomu dvě děti na prvním stupni v domácí výuce a jeden na pozornost navyklý dvouapůlleťák, vytížila jsem se na maximum možného a místy už nemožného.
Pak se mi ozval pan starosta z Nedachlebic s celkem nevinnou otázkou, kolik by prý stála tato naše připravovaná výsadba? Možná, že má sponzora, povídal. A sponzora skutečně měl. Stal se jím sympatický pan Nakládal z Otrokovic, kterému se záměr natolik líbil, když si o něm četl v místním zpravodaji, že se jej rozhodl z části financovat. Druhou část uhradila firma Pet Hardware, pro kterou pan Nakládal pracuje. Prostě je pro projekt také nadchnul. Pak se podařilo přidat finance od společnosti GLS z jejich programu Think Green. A financování jsme měli. Neuvěřitelné!
Chceme to opravdu vysadit ještě na podzim? Ptali jsme se se starostou sebe navzájem. Uvidíme, co na to v zahradnictví.... A i oni byli našemu záměru nakloněni. Tak jsme 10 dní po mém prvním letošním ukončení sezóny ještě jednou naposledy letos sázeli. Tentokrát v Nedachlebicích.
A na naše sázení jsme si vybrali snad zatím nejstudenější den z celého podzimu. Bylo něco málo nad nulou. Prioritou tedy bylo dostat stromky co nedříve do země. Jejich správné rozmístění do aleje dlouhé přes kilometr nám dalo celkem zabrat. Vrtákem chlapi udělali díry, traktorem rozvezli stromy i keře po polní cestě. A dobrovolníci hned sázeli. Kůly do země zatlačil z velké části traktor. Ale s oplocenkami bylo spoustu práce. Přece jen 81 stromů je 81 stromů. Kvůli přemnožené zvěři jsme oplocovali nakonec i 60 keřů. Vše podařilo zasadit asi za dvě hodiny, oplocenky nicméně museli obecní pracovníci ještě dodělávat v dalších dnech. A přitom všem jsme stále dodržovali všechna vládní opatření proti koronaviru. Pracovali jsme po dvojicích, rodinách či v rouškách. Udržovali jsme rozestupy. Zkrátka, byly jsme opatrní a zodpovědní.
A mě nezbývá než poděkovat: sponzorům, že se rozmysleli a věnovali svoje dary v rekordně krátkém čase. Moc díky, bez vás by to opravdu nešlo! Panu starostovi, místostarostovi, obecním zaměstnancům a dalším dobrovolníkům, za jejich akceschopnost, pracovitost a rychlost. Zahradnictví Zahrada Olomouc za krásný výsadbový materiál a 100% spolehlivost. A celému Vesmíru, že se tohle podařilo. A abyste si nemysleli, výsadbu jsme už dohromady chystali celý rok, projekt byl připravený, souhlas s výsadbou podepsaný, tak i proto bylo možné výsadbu realizovat tak rychle. Aneb kdo je dobře připraven, nebývá překvapen.

Jitka Plháková

Vysázeno ve spolupráci:

GLS Czech Republic s.r.o. Nedachlebice Pet Hardware s.r.o. Josef Nakládal
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
81 stromů 60 keřů 28 osob
Zpět na seznam >