Alej habrů oživila v Běrunicích polní cestu k Cihelně

14.11.2020

Alej habrů oživila v Běrunicích polní cestu k Cihelně

Ráno hustě pršelo a zdálo se, že předpověď hezkého počasí se nenaplní. Hodinu před setkáním déšť ustal a během dopoledne se docela vyčasilo. Nevlídné ráno běrunické neodradilo. Sama obec nás oslovila a díky společnosti GLS se splnilo jejich přání - vysazení aleje habrů okolo polní cesty k Cihelně. Ačkoli nouzová opatření spojená s šířením viru Covid 19 značně omezují veškerý život, daří se sázení organizovat tak, aby vládní nařízení nebyla porušena a sázíme a sázíme... Stromy nepočkají. Přírodní cykly, zdá se, nouzový stav nezajímá :)))
Místa na stromy obec vyznačila den dopředu. Krásné, velké habry přivezli až ráno před sázením a společně s kůly a příčkami se vykládají přímo k označeným místům.
S kolegou Markem Adamcem postupně provádíme instruktáž, jak strom správně zasadit, uvolnit pletivo balu, ostříhat, přivázat ke kůlům a jak upevnit pletivo proti okusu.
Během první půl hodinky přijíždí muž s malým bagříkem a hloubení děr na stromy jde jako po másle. V některých úsecích je půda hodně kamenitá, zatloukání kůlů je tedy doménou opravdu silných mužů. I tuto práci usnadňuje bagr, lžící kůl zatlačí. Všichni pracují pečlivě a soustředěně. Nakonec přijíždí impozantní Tatra dobrovolných hasičů z Velkých Výkleků a habry dostávají první doušky běrunické vody. Hodinu po poledni je alej zasazena a zalita, Na závěr slavnostě vysvitne slunce. Opravdu nádherná scenérie. Řada lidí vnímá, jak alej, i když mladičká, proměnila charakter cesty. Hned se zajímají o další možnosti sázení v obci. Takové sázení zahřeje u srdce.
Všem velice děkuji za dobře odvedenou práci a hezký zážitek. Ať se habrům v běrunicích daří!

Vendula Kubín

Vysázeno ve spolupráci:

GLS Czech Republic s.r.o. Běrunice
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
42 stromů 34 osob
Zpět na seznam >