Nové stromořadí u Ratenic

16.11.2023

Nové stromořadí u Ratenic

Ve čtvrtek, před prodlouženým víkendem, se u Ratenic sjeli dobrovolníci z Albatros media a dm drogerie. A proč sem dorazili? Přijeli podpořit vznik nové aleje stromů u silnice z Ratenic do Vrbové Lhoty.
Tahle silnice má to štěstí, že je zatím stále lemována starými stromy. Ale jejich množství ubývá a několik dalších je již suchých a určených k pokácení. A taková situace je ideální k realizaci nové výsadby. Když se stromky vysadí teď, mají větší šanci na zakořenění. Zemědělci i silničáři se stromy počítají, vyhýbají se starým i novým. Káňata a ostatní draví ptáci si raději sedají na staré stromy (a nelámou tak terminální výhony novým stromkům).
A protože v Ratenicích mají šikovného místostarostu, který dbá o zeleň v okolí obce, nebylo složité domluvit společnou výsadbu a získat následně povolení k výsadbě od Krajské správy a údržby silnic, byla to naštěstí jen formalita...
A tak jsme se ráno v devět sešli všichni na místní louce. Sluníčko nás všechny hřálo, nebe bylo takřka vymetené a i předpověď slibovala, že slunečné počasí vydrží celý den.
Po úvodním přivítání panem starostou a zástupci Sázíme stromy jsme se pustili do důkladného zaškolení, jak se sází stromy. No a pak jsme začali sázet. Vznikly dva úžasné týmy dam z DM, které se pustily do výsadby ořešáků. A další 4 týmy vytvořili zaměstnanci Albatros Media. A tak nám šla práce krásně od ruky. Práce všechny bavila, z jednotlivých skupinek se často ozýval smích a skupinky se popichovaly, kdo má větší zálivkovou mísu nebo kdo má lépe uvázaný stromek.
Po jedné hodině jsme zasadili poslední stromek, rýče použili ke zbavení se bahna z našich bot a všichni jsme vyrazili na buřty. Jejich opékání bylo krásným zakončením dne.

Na závěr nám všem poděkoval pan starosta Ratenic a extra pak týmu z Albatrosu, který obci věnoval dvě ohromné krabice knih do obecní knihovny.

Velké díky všem, kdo dorazili, obci za podporu zeleně v krajině a společnostem QSL, dm drogerie markt s.r.o. a Eurowag za finanční podporu této výsadby.

Tomáš Vodička

Vysázeno ve spolupráci:

Ratenice Quick Service Logistics Czech Republic s.r.o. Nadace VIA - fond EUROWAG dm drogerie markt s.r.o. Albatros
Zobrazit fotogalerii >
Sdílet na Facebooku >
52 stromů 19 osob
Zpět na seznam >