Nová cesta v Hracholuskách nade Mží

27.03.2021

Nová cesta v Hracholuskách nade Mží

Na sobotu jsem se velmi těšila. Čekala mě výsadba 11 stromků a 17 keřů podél nové obecní cesty v obci Hracholusky.
Pro tuto lokalitu jsem vybrala mišpule velkoplodé a z keřů to byl dřín a svída. Mišpule jsou ovocné menší stromky, jejichž ovoce je jedlé až poté, co přejde mrazem. Dá se jíst jen tak anebo zpracovat na marmelády - stejně tak plody dřínu. Svída pak cestu na podzim a v zimě krásně oživí svými rudými větvemi.
Oba keře navíc výborně snášejí řez a tak je lze tvarovat do požadovaných rozměrů.

Díky všem Covid opatřením a omezením nebylo možné organizovat na výsadbu dobrovolníky, a proto jsem se rozhodla dřeviny zasadit pouze s pomocí mé nejbližší rodiny, tedy já, můj muž a naše dvě dospívající děti.
Na místo jsme dorazili v půl jedenácté. Čekaly zde na nás dvě fůry kvalitní zeminy a předkopané jámy - vše z důvodu nekvalitního podloží. Obojí zajistil starosta obce Úlice, pan Ondřej Bacho, se kterým je radost spolupracovat. Tímto mu velmi děkuji.
Protože bylo chladno a větrno, začali jsme navážením zeminy. Do každé díry padlo 2,5 kolečka, čímž jsme se náležitě zahřáli. Můj muž se synem se pak jali zatloukání kůlů a já s dcerou jsme se dali do sázení mišpulí. Když byly všechny stromky zasazené, kluci se vrhli na pletivo a náš dívčí tým se dal do sázení keřů. Byly jsme rychlejší a tak když jsme vysadili všechny keře, šli jsme pomoct klukům.
Posledních deset pletiv už jsme dělali za svitu baterky a měsíce.
Byl to náročný a zároveň krásný den. Všichni jsme místo opouštěli sice unavení, ale s pocitem radosti z dobře odvedené práce.

Závěrem chci moc poděkovat společnosti Hoval, spol. s r. o., která celou akci zafinancovala, a bez které by nová cesta zůstala holá. Děkujeme!Michaela Krejčová

Vysázeno ve spolupráci:

Úlice Hoval spol. s r.o.
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
11 stromů 17 keřů
Zpět na seznam >