Impozantní alej dubů zimních u poutní cesty Říp - Blaník zaplatila firma Inven

21.11.2020

Impozantní alej dubů zimních u poutní cesty Říp - Blaník zaplatila firma Inven

Mrazivý opar, za kterým je vidět slunce, se nerozpustil po celou dobu sázení. Je krásný vzduch a díky zimě všichni sazeči pracují svižně. Je patrné, že se v Káraném sází často a dobře. Ačkoli nouzový stav, vyhlášený kvůli šíření viru Covid 19, značně omezuje veškerý život, sázení se daří organizovat tak, aby vládní nařízení nebyla porušena. Stromy potřebují do země a přírodní cykly nouzový stav nezabrzdí.
Na pořadu dne je vysazení aleje krásných třímetrových dubů zimních, která vznikne díky společnosti Inven, na důstojném pozemku, poblíž poutní cesty Říp - Blaník. Místa na stromy obec vytyčila den předem. Pečlivě natažený provázek vyznačuje dokonalou půlkilometrovou linii, kterou stromy vytvoří. Při kopání odhalujeme zimní úkryt vypasených ještěrek, naštěstí jsou nezraněné, vykopeme jim jinou skrýš, kam je ukládáme. Všichni jsou tu sehraní, pracují ve dvojicích. Jedni zatloukají kůly, druzí sází, jedna žena natírá kmeny ochranou proti teplotním výkyvům, další zatloukají příčky, následují ti, co připevńují stromy páskou, jeden muž motorovou pilou zkracuje kůly a příčky na patřičnou délku, pak zbývá jen připevnit pletivo proti okusu. Dvojice jakoby tvořily jednotlivá kolečka dokonalého hodinového stroje. Za dvě a půl hodiny jsou práce u konce a do posledního papírku vyčištěné okolí. Místo se proměnilo. Alej je krásná. Opar dodává scenérii tajemnou atmosféru, chybí jen blaničtí rytíři na koních.
Děkuji velice všem za příkladně odvedenou práci, mimořádné pracovní nasazení a za neobyčejně příjemný zážitek. Ať se vašim dubům daří!

Vendula Kubín

Vysázeno ve spolupráci:

Inven Capital, SICAV, a.s. Káraný
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
23 strom 45 strom
Zpět na seznam >