V Káraném se švestkám bude dařit

21.11.2020

 V Káraném se švestkám bude dařit

Sluncem zalité ráno se sice proměnilo v první mrazivý den letošní zimy, ale na náladu a pracovní nasazení káranských to vliv nemělo. Nouzová opatření spojená s šířením viru Covid - 19 sázení komplikují, ale daří se práce organizovat tak, abychom vládní nařízení dodržovali a sázíme a sázíme.... Příroda nepočká, krom toho čerstvý vzduch, fyzická námaha a dobrý pocit ze smysluplné práce je odedávna nejlepší prevencí proti všem nemocem.
V Káraném se díky společnostem Henkel a Rossmann povedlo uvést v život téměř tři roky starý projekt švestkové aleje za koncem Václavské ulice. Podél polní cesty se zasadilo dvacetpět stromků, konkrétně čtyři druhy slivoní - Stanley, Tophit, Čačanská lepotica a Gabrovská.
Zastupitelstvo se o zeleň v obci velice pečlivě stará, o stromy pečuje dendrolog pan Tomáš Nový, který přišel osobně zastřihnout kořínky a provést první výchovný řez. Bylo patrné, jak se mu stromky líbí. A protože je v této lokalitě půda hodně písčitá, přivezli novým švestičkám pro dobrý start opravdu hezkou, bohatou půdu. Pořídili jim i zálivkové mísy, aby voda neodtékala a stačila se vsáknout ke kořenům.
Místa na sázení byla předem pečlivě vyměřena a bagrem byla vyhloubena tak, aby mladé stromy měly u kořenů co nejvíc dovezené, pěkné půdy. Obec zakoupila i nátěr na kmeny, stromy se pak lépe vyrovnávají s teplotními výkyvy. Všichni byli při sázení sehraný tým, jedna žena natírala kmeny, pak
po dvojicích zatloukali kůly, opatrně stromky zahrnovali hlínou, přivazovali páskou ke kůlům, další stříhali a připevňovali pletivo, Po dvou hodinách je zasazeno, uklizeno. V tomto místě, s touto péčí se švestkám dařit zkrátka musí.
Moc vám všem děkuji! Byl to vskutku pracovní koncert.

Vendula Kubín

Vysázeno ve spolupráci:

HENKEL ČR, spol. s r.o. ROSSMANN, spol.s r.o. Káraný
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
25 strom 45 strom
Zpět na seznam >