Dva kaštany jako dary - Vrané nad Vltavou

11.11.2020

Dva kaštany jako dary - Vrané nad Vltavou

V obci Vrané nad Vltavou proběhlo 11. 11. 2020 speciální sázení. Sešli jsme se s manžely Rerkovými a následně s partnery Lucií a Tomášem, aby každá dvojice vysadila jeden památeční strom. Setkání k výsadbě stromů bylo realizováno v souladu s vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Dvojice sázely s časovým odstupem po sobě. Výsadba byla speciální zejména kvůli okolnostem. Pan Rerko dostal strom od své manželky darem k tzv. dřevěnému výročí svatby, které se slaví po 5 letech manželství. Tomáš pak dostal strom od Lucie pod stromečkem o Vánocích v minulém roce. Moc nás těší, že paní Rerko a Lucie vymyslely tento dárek, který bude pro oba páry nejen krásnou a dlouhověkou památkou, ale také zvelebí vrch ve Vraném.

S oběma páry jsme sázeli dva vzrostlé kaštany do historické kaštanové aleje, která vede ke Staré škole a ke Kostelu sv. Jiří a která je jedna z nejstarších ve Vraném nad Vltavou. Přestože každá dvojice sázela jen jeden strom, nebyla to hračka. Sázelo se totiž na místech, kde stály původní kaštany a jejich pozůstatky byly v zemi stále ukryté. Manželé Rerkovi to měli složité v tom, že první jámu museli kvůli velkému pařezu starého stromu zakopat a vykopat vedle jámu novou. V té se pro změnu nacházela hromada kamení. Překážky manželé nicméně překonali a další práce jim šla už od ruky. Lucie a Tomáš kopali jámu v těsné blížkosti většího pařezu, a museli se proto vypořádat se zbytky silných kořenů za pomocí obrovské lesnické sekery, kterou nám zapůjčila obec. Podmínky tedy nebyly jednoduché, ale zato magické prostředí kostelíka, pobyt na čerstvém vzduchu a manuální práce zadostiučiněná výsadbou památečního stromu stála každé dvojici rozhodně za to.

Za výsadbu stromů nám poděkovala nejen obec v zastoupení paní starostky Dany Ullwerové, které velmi děkujeme i za spolupráci při přípravě výsadby, ale osobně také obyvatelé místního domu, před kterým se kaštanová alej nachází a kterým děkujeme za poskytnutí domácího kompostu. Přejeme, ať dělá obnovená kaštanová alej radost všem občanům a kolemjdoucím.

Daniela Příborská
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
2 strom strom
Zpět na seznam >