Výsadba v Kníjích na Plzeňsku

10.11.2020

Výsadba v Kníjích na Plzeňsku

Koronavirus řádí, vládní opatření přitvrdily. Je to náročné, ale my dodržujeme všechna opatření a sázíme dál. Ve skupinkách po dvou, s časovými rozestupy, s rouškami, v rámci rodin nebo pracovních kolektivů firem, které mají sázení jako svou pracovní akci. Stromy zkrátka nepočkají, přírodu nezastavíme, ale je potřeba být zodpovědní a ohleduplní.

Nadešel den D a já cítila v kostech, že navzdory Covid opatřením a nedostatku lidí, se vše vydaří. Hustá mlha, která ovládla uplynulý týden, se dnes rozhodla dát na ústup. Čekalo nás vysadit 41 balových stromů ke 3 kůlům a 12 keřů na cestě mezi poli vedoucí z obce Kníje směrem k lesu. Berličkou nám byly již předkopané, řádně hluboké díry.
Společně se starostou a dalšími obecními zaměstnanci se tým Sázíme stromy a jejich rodinnými příslušníky pustil do práce. První týmy usazovaly stromy a kůly do země, v závěsu byly týmy, které přidělávaly spojovací příčky. Poslední pak dodělávaly úvazky.
Z počátku jsem měla obavy, že usazování stromů a kůlů bude váznout, protože to bylo fyzicky náročné - přeci jen díry byly opravdu hluboké. Ale obavy byly zbytečné. Kůly šly do načechrané země jako po másle a stačila pouze palice v mužských rukách. Velkou pomocí během celé výsadby byla i obecní technika.
Asi po 4 hodinách práce jsme měli všechny stromy v zemi a čekalo nás už jen stromky oplotit, vytvořit zálivkové mísy a zasadit keře. Po krátkém, pro nás vítězném souboji s králičím pletivem, kterým jsme potřebovali oplotit keříky, bylo hotovo.
Na místě, kde ráno byla holá cesta a lány pole, kam se podíváš, se nyní vine stromořadí 30 dubů zimních a 11 javorů klenů. Asi ve třetině je stromořadí rozbité pásem 12 kalin obecných. Toto stromořadí kompletně zafinancovala Nadace pojišťovny Kooperativa, které patří velké díky.
Díky patří i všem lidem, kteří stromy vysadili a bez nichž by nebylo o čem psát :-)

Míša Krejčová

Michaela Krejčová

Vysázeno ve spolupráci:

Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group Úlice
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
41 strom 12 strom 17 strom
Zpět na seznam >